Menu

Początki sportu szkolnego w Żarach. Powstanie MKS „Sokół”

Historia żarskiej piłki ręcznej.

Trudny powojenny czas nie przeszkodził w organizacji życia sportowego w Żarach. Wspaniali ludzie, w większości pochodzący z kresów Rzeczypospolitej, wychowani na tradycjach Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", od razu podjęli wyzwanie. Stanisław Popiel, Zenon Mróz, Zygmunt Kaliciński, Katarzyna Riewe, Tadeusz Cyplik, Bolesław Gilewicz, Ryszard Kochanowski, Adam Masiowski to prekursorzy żarskiego sportu. Lata 1953/54 to szczególny czas, kiedy powstaje Międzyszkolny Klub Sportowy "Sokół" z siedzibą przy Liceum Ogólnokształcącym z sekcjami lekkiej atletyki, koszykówki dziewcząt i chłopców, piłki siatkowej, piłki nożnej i szachów. Pierwszymi organizatorami pracy w Sokole byli nauczyciele w-f Adam Gil, Bolesław Gilewicz, Irena Ślusarska-Augustynowicz, Bogusław Kuszczak, a nieco później Czesław Rycak, Halina Podboraczyńska, Roman Proszowski, Henryk Jach, Edmund Tabaczyński, Kurkiewicz, Andrzej Wach, A. Krizar, Bogdan Błaszczak, R. Łocik, Henryk Moskwa, Tadeusz Płóciennik, Zenon Sibilski, Lech Cytrowski, Kazimierz Filip, Stanisław Łazaruk, Krzysztof Paciorek, Antoni Czyżyk, Krzysztof Dacz, Jolanta Bojba, Michał Senyk, Mirosław Pisarczyk, Marek Szerszeń. Praca tych wspaniałych ludzi przyniosła wiele pięknych chwil i sukcesów, jakie odnosili nasi sportowcy. Sztandarową postacią Sokoła stał się Tadeusz Ślusarski - mistrz olimpijski z 1976 roku, a obok niego liczni lekkoatleci: Lech Klinger, Czesław Chmielewski, Eugeniusz Matusiak, Jan Podwiński, Barbara Tofil, Władysława Wróblewska, Ewa Głowacka, Ryszard Zięty, Ewa Czapska, Henryka Giecewicz, Mirosław Leszczyński, Henryk Parfianowicz, Grażyna Magdziarz i wielu innych. Piłka ręczna to początek lat 60. Pierwsze sukcesy chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod wodzą Ryszarda Kochanowskiego. Sukces chłopców ZSMR - IV miejsce w Mistrzostwach Polski, trenerem tego zespołu był Czesław Rycak, a tworzyli go: J. Olearczyk, A. Rzeźnik, J. Skrzypczak, W. Kuryło, E. Łyba, S. Ferkan, K. Szymczak, E. Juszko, W. Dubiński, J. Bogacki, T. Podlaszuk, Wł. Siekiera, St. Tomaszewski, J. Muszka, S. Zdunek, Z. Iwanowski, Z. Wróblewski, P. Mościcki, L. Kozłowski, Styś, Wójcik, J. Sroka, A. Szakiel, M. Fik, L. Szwec, Molenda, T. Sobacki, G. Borkowski, T. Błaszczak i wielu innych. Jesienią 1965 r. powstaje LKS Spółdzielca, klub seniorski pod wodzą Cz. Rycaka.

 

IMG_20221210_102801-min.jpg
IMG_20221210_102228-min.jpg
IMG_20221210_102416-min.jpg

 

Od roku 1969 piłkę ręczną przejmuje SKS Promień, gdzie po roku gry w lidze okręgowej awansujemy do III Ligi. Zespół tworzą: T. Płóciennik, W. Porębski, L. Cytrowski, R. Gruszczyński, S. Lipiński, J. Sokołowski, W. Paciorek, J. Bobek, A. Czyżyk, R. Szakiel, T. Świderski, M. Ślązak, Z. Sekuła, Zb. Kornacki, St. Zdunek, Cz. Dziubek, T. Błaszczak, M. Domaradzki, J. Bogacki, Z. Kun, J. Puchacz, K. Kamelski, W. Piniuta, D. Zygarski, B. Zając, R. Kobyłt, R. Cygańczuk, M. Syska, R. Napieraj, J. Karbownik, P. Czerwiński, J. Szumalo, M. Fałdowski, Rutkowski, L. Syroka, W. Urbaniak.

Pracą szkoleniową w klubie zajęli się M. Pisarczyk i od 1976 r. Tadeusz Płóciennik. W 1979 r. zespół juniorów T. Płóciennika awansuje do ligi centralnej i po wygraniu rozgrywek awansuje do półfinałów Mistrzostw Polski Juniorów - zajmuje 8. miejsce w Polsce. Trudności finansowe sprawiają, że sekcja piłki ręcznej mężczyzn przy SKS Promień zostaje rozwiązana i tylko dzięki współpracy Zarządów sekcję przejmuje MKS "Sokół" Żary. W tym czasie najlepsi zawodnicy Promienia trafiają do I-ligowych zespołów Śląska Wrocław, Pogoni Szczecin, Stali Mielec, są to: Piotr Pietrzak, Waldemar Dyga, Andrzej Trojanowski - reprezentant Polski, J. Domagała, a później już zawodnicy Sokoła Dariusz Jaworski, Stanisław Mazurek, Arkadiusz Koczan, Krzysztof Kreczmer, Dariusz Jakubowski, Damian Onuchowski, Mieczysław Woźnica, Andrzej Oduliński, Artur Wlizło, którzy także kontynuują kariery sportowe w klubach I-ligowych. Rok 1986 i kolejne problemy finansowe sprawiają, że sekcja chłopców przy MKS Sokół zostaje rozwiązana, a klub stawia na rozwój piłki ręcznej kobiet. Ostatni skład męskiego "Sokoła" to: P. Wąsiński, Tomaszewski, A. Rybnik, G. Ratajski, D. Onuchowski, A. Tymiński, A. Oduliński, M. Woźnica, A. Wlizło, D. Skoczeń, D. Jakubowski, G. Michalak, A. Koczan, K. Kreczmer, S. Mazurek, T. Rybka, M. Wyderkiewicz, R. Błaszków, A. Rybak, R. Skubiński.

MKS Sokół piłka ręczna kobiet

Piłka ręczna kobiet w sezonie 1976/80 była prowadzona przez Zenona Sibilskiego, a potem przez Lecha Cytrowskiego. Drużyna grała w II i III lidze.

Skład drużyny Z. Sibilskiego, która występowała w tych zawodach, to: Mariola Goszcz, Janina Styś, Ewa Agiejczyk, Mirosława Białas, Danuta Domaradzka, Anna Domaradzka, Urszula Graczyk, Jolanta Jarosz, Anna Kempa, Elżbieta Kierzkowska, Danuta Kuros, Lidia Soczawa, Danuta Szczepaniak, Teresa Trokajło, Danuta Węgrzyniak, Krystyna Bergiel, Danuta Bartela, Elżbieta Borek, Krystyna Bączyk, Elżbieta Cebula. Drużyna ta przez trzy sezony (78-79, 79-80, 80-81) startowała w tej edycji rozgrywek.

Coraz więcej dziewcząt zaczyna grać w piłkę ręczną. Powstają grupy naborowe, a starsze dziewczęta reprezentują klub w rozgrywkach ligowych. Barw "Sokoła" reprezentują: M. Czyżyk, K. Piziur, M. Staszkiewicz, K. Przygodzka, M. Laskowska, E. Hoszman, E. Kaczmarek, A. Hujda, D. Łazar, D. Jędrzejczyk, B. Gubała, W. Zadorożna, D. Czernikowska, L. Krzywańska, J. Kulasz, W. i M. Zając, I. Kula, E. Wełna, M. Szumalo, M. Podrygała, M. Cichocka, B. Pawlak, M. Fudali, A. Szramska, M. Pieciak, E. Corn, S. Jamrożek, L. Wesołowska, M. Kędziora, B. Guzdecka, S. Dębska, R. Żarniwska, K. Cytrowska, A. Maślanka, B. Machi, E. Pawlak.

Nasze zespoły bardzo dobrze prezentują się w rozgrywkach ligowych. Trenerzy wykonują wspaniałą pracę z młodzieżą i coraz głośniej jest o dziewczętach z Żar.

W 1997 roku na mapie sportowej Polski pojawiły się Żary ze swoją drużyną II ligi. Ten sukces jest zasługą zawodniczek, które występowały w tym zespole: Iwona Cytrowska, Ola Krzyśków, Katarzyna Bar, Justyna Łabul, Anna Drewniaczyk, Małgorzata Fudali Hakman, Renata Napieraj, Magdalena Piśniak, Dominika Skubińska, Małgorzata Rydel, Dorota Malinowska, Katarzyna Romanów, Sylwia Dębska, Małgorzata Łysek, Urszula Pająk, Anna Hujda, Magdalena Majka, Maja Laskowska i Iza Pawłowska.

Sezon 1997/98 był przełomowy w historii Klubu, ponieważ po raz pierwszy uczestniczył on na tak wysokim szczeblu. W grupie "Sokoła" udział brało 12 drużyn z różnych rejonów Polski. Pierwszy mecz w II lidze "Sokolanki" rozegrały w Żarach 27.09.1997 r. mając za przeciwniczki Mistrzynie Polski juniorek "Słupię" Słupsk.

Skład zespołu to: Iwona Cytrowska, Anna Drewniaczyk, Agata Graczyk, Małgorzata Fudali Hakman, Dagmara Jankowska, Magdalena Majka, Anna Pacholska, Urszula Pająk, Anna Pierzchała, Ałła Sawczina, Katarzyna Senyk, Monika Sińska, Joanna Stefanowska, Anna Stępień, Agnieszka Szpila, Sylwia Sąsiadek, Agnieszka Wolska, Magda Wysocka. Trenerami byli Lech Cytrowski i Jarosław Janowski.

Ogromny wkład pracy zarządu, trenerów, działaczy i zawodniczek przyniósł efekt w postaci bezprecedensowego sukcesu, jakim było wygranie ligi i awans do I ligi B.

Po awansie nastąpiły pewne zmiany w kadrze szkoleniowej. Głównym trenerem został Z. Wąs, skład zespołu uzupełniły nowe zawodniczki: Małgorzata Wróbel, Magdalena Mackiewicz, Małgorzata Wierzbicka, Monika Rafałowicz, Anna Siekaniec, Marta Glinka, Agnieszka Zienkiewicz, Barbara Skórzyńska, Mariola Sieńko. Do składu szkoleniowców dołączył Henryk Rozmiarek. Pierwszy sezon w I lidze i I miejsce w tabeli to przyzwoity wynik. Ważnym wydarzeniem był mecz o Puchar Polski z jedną z najlepszych drużyn w Europie, VHF Montex Lublin, który odbył się 22.04.2001 r.

 

IMG_20221210_215737-min.jpg
IMG_20221210_215548-min.jpg
IMG_20221210_181610-min.jpg

 

W tym czasie grupy młodzieżowe prowadzone przez Lecha Berenca i Tadeusza Płóciennika uczestniczyły w rozgrywkach na szczeblu centralnym. W sezonie 2001/2002 zajęliśmy II miejsce w tabeli, a w sezonie 2002/03 - III miejsce. W sezonie 2003/04, mimo ogromnych trudności finansowych, zajęliśmy V miejsce. Skład zespołu uzupełniły: Kamila Zalewska, Aneta Birman, Mariola Jasińska, Paulina Rutka, Mariola Michalak, Elżbieta Syska, Iwona Rymarz, Dorota Skipior. Trudności finansowe spowodowały, że we wrześniu Prezes Marek Przedwojski złożył rezygnację, a zarząd wycofał drużynę z I ligi. Nowym prezesem został Tadeusz Płóciennik. Wycofanie drużyny nie oznaczało, że Sokół przestał istnieć. Bardzo dobra praca z młodzieżą sprawiła, że o Sokole słychać było w kraju. Nowi szkoleniowcy, B. Skórzyńska, A. Birman i J. Płóciennik, dbali o dalszy rozwój piłki ręcznej. W sezonie 2005/06 zgłosiliśmy do rozgrywek II ligi zespół, który poprowadził Tadeusz Płóciennik. Skład zespołu przedstawiał się następująco: K. Bejenka, A. Birman, A. Chomont, N. Czarna, M. Dębska, M. Hoffman, M. Łyszczyk, R. Mrozik, E. Marciniak, A. Szmid, M. Raszkiewicz, A. Skóra, M. Jasińska-Sieńko, B. Skórzyńska, M. Storc, E. Syska, A. Zakrzewska, K. Soter, I. Zielińska, L. Kuczyńska, I. Cytrowska, D. Żurek i M. Kuświk. W 2006 r. OZPR w Zielonej Górze powierzył prowadzenie kadr wojewódzkich Tadeuszowi i Jakubowi Płóciennikom. Efektem solidnej pracy było przekazanie i powołanie do kadry narodowej i szkolenia centralnego 9 zawodniczek, z czego Aneta Łabuda i Monika Kobylińska do dziś reprezentują barwy Polski na arenach światowych. Znakomite osiągnięcia Marty Łyszczyk w mistrzostwach Europy również są chlubą naszego klubu.

 

IMG_20221210_180627-min.jpg
IMG_20221210_180541-min.jpg

 

Zacząłem pracować z kadrą województwa lubuskiego w piłce ręcznej w 2006 r., kierując się założeniami programowymi Związku Piłki Ręcznej w Polsce dotyczącymi doboru do kadr zawodniczek o odpowiednich parametrach psychosomatycznych oraz odpowiednim przygotowaniu motorycznym i techniczno-taktycznym. Do roku 2012 uzyskałem następujące wyniki:

Powołanie do Kadry Narodowej i Szkolenia Centralnego

2006 - Martyna Hoffman (MKS Sokół Żary)

2007 - Paulina Wiśniewska (MKS Sokół Żary)

2007 - Alicja Ślęzak (UKS Lider Świebodzin)

2008 - Karolina Kaniewska (UKS Lider Świebodzin)

2008 - Kornelia Bontal (UKS Żarni Żagań i MKS Sokół Żary)

2008 - Sonia Siemko (UKS Czarni Żagań i MKS Sokół Żary)

2009 - Monika Kobylińska (MKS Sokół Żary)

2010 - Aneta Łabuda (MKS Sokół Żary)

2011 - Paulina Momot (MKS Sokół Żary)

Udział naszych zawodniczek w Mistrzostwach Europy i Świata

2009 - MMŚ Eliminacje Chorwacja - Martyna Hoffman

2010/2011 - ME Juniorek (awans do finałów) - Monika Kobylińska

2012 - Otwarte ME - Aneta Łabuda i Monika Kobylińska

2012- Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Plażowej - Marta Łyszczyk

Szkołę Mistrzostwa Sportowego ukończyły:

Martyna Hoffman, Kornelia Bontal, Sonia Siemko, Monika Kobylińska, Aneta Łabuda

MKS Sokół Żary najważniejsze osiągnięcia

Awans do rozgrywek I ligi kobiet w 2000 r., trenerzy: Lech Cytrowski, Jarosław Janowski.

Udział w rozgrywkach I ligi w latach 2000-2004, trenerzy: Z. Wąs, H. Rozmiarek.

Udział w rozgrywkach II ligi w latach 2005-2006, trener: T. Płóciennik.

Objęcie funkcji trenera kadry województwa lubuskiego od 2005 do 2012, Jakub i Tadeusz Płóciennik.

Organizacja Turnieju Narodów Olimpijskich w 2008 r.

Przyjęcie sekcji brydża sportowego i awans po wygraniu rozgrywek III ligi oraz gra w II lidze.

Przyjęcie sekcji koszykówki i gra w III lidze w sezonie 2020/2021 oraz 2021/2022. Powołanie kilku grup naborowych.

Odznaczenia:

Diamentowa Odznaka ZPRP - Tadeusz Płóciennik, Lech Cytrowski

Medal 100-lecia piłki ręcznej w Polsce - Tadeusz Płóciennik.

Opracował: Tadeusz Płóciennik

AKTUALNOSCI

Historia żarskiej piłki ręcznej

Początki sportu szkolnego w Żarach. Powstanie MKS „Sokół” Historia żarskiej piłki ręcznej. Trudny powojenny czas nie przeszkodził w organizacji życia sportowego w Żarach. Wspaniali ludzie, w większo...

30-lecie GMTS Sparty Gubin

30-lecie GMTS Sparty Gubin Historia piłki ręcznej w Gubinie. W związku z obchodami 30-lecia klubu GMTS Sparta Gubin zapraszamy na krótką lekcję historii.   Zacznijmy od artykułu z gazety "Wiadomoś...

Tu gramy w ręczną - Turniej w Trzcielu - wyniki

Zapraszamy na krótkie podsumowanie turnieju mini piłki ręcznej dziewcząt z cyklu "Tu Gramy w Ręczną", który odbył się 10 grudnia w miejscowości Trzciel. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich zawo...

Tu gramy w ręczną - Turniej w Zielonej Górze - wyniki

Wczoraj tj. 19.11.2022 r. rozegrany został kolejny turniej spod szyldu "Tu Gramy w Ręczną". Tym razem rywalizowali ze sobą chłopcy z klas I-IV. 🤾‍♂️ Zielonej Górze spotkały się ekipy z Legnicy, Nowog...

Dumni z Niepodległej - Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej

Lubuski Związek Piłki Ręcznej ma przyjemność zaprosić do udziału w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej - "Dumni z Niepodległej" dla chłopców z rocznika 2008/09, z okazji 104. rocznicy odzyskania prze...

Tu gramy w ręczną - Turniej w Trzcielu

Lubuski Związek Piłki Ręcznej zaprasza na kolejną edycję turnieju mini piłki ręcznej dziewcząt dla klas I - IV "Tu Gramy w Ręczną", który tym razem zawita do Trzciela. Turniej odbędzie się w ramach re...

Starsze artykuły

STARSZE ARTYKULY: AKTUALNOSCI

Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej mężczyzn, które w styczniu 2023 roku odbędą się w Polsce i Szwecji to kluczowy i najważniejszy turniej w historii polskiej piłki ręcznej. 18 marca 2022 roku ruszyła sprzedaż biletów na Mistrzostwa Świata 2023. Już teraz można zapisać się do TicketAlarmu

Mistrzostwa Świata Polska Szwecja 2023

PARTNERZY

     MSiT kolorowe 2021 kwadrat
 

 

PROJEKT ZPRP - OSPR

ospr

PROJEKT

Szczypiorniak na Orlikach